ملزومات چلنيوم

معناي چلنيوم

كلمه ملزومات چلنيوم از تركيب دو كلمه Channel + Aluminum به معني كانال آلومينيومي بدست آمده است و در زبان فارسي عاميانه در كشور ما اصطلاحاً به آن چلنيوم گفته ميشود. Channel به معني كانال و يا جسمي u شكل ميباشد چون حروف فارسي، لاتين و يا اشكال بعد از چسباندن نوار لبه به كنارهاي آنها شكل u مانند ميگيرند.

 

تاريخچه چلنيوم

در سال ۲۰۰۰ ميلادي شركت اسپانيايي MCI با استفاده از فلز آلومينيوم  و روش فرآوري نوين موفق به ابداع و توليد محصول جديدي به شكل ورق هايي با سطح آيينه به گونه اي كه در ظاهر مانند آلياژ استيل به نظر ميرسند گرديد. اين محصول در ابتدا با نام چنليوم (چلنيوم) Channelume معروف و بر سر زبان ها افتاد اما از سال ۲۰۰۰ ميلادي نام Channelume به ALURAPID تغيير يافت.

 

ويژگي ها

چلنيوم (چنليوم) يكي از انواع حروف برجسته بوده كه چند سالي از ورود آن به بازار نمي گذرد در حال حاضر يكي از زيباترين و پرمصرف ترين نوع تابلو ميباشد كه زيبايي و تنوع رنك و اندازه آن موجب شده خواهان بيشتري نسبت به ساير حروف برجسته پيدا كند . اين نوع تابلو ها در رنگها و اندازه هاي مختلف عرضه ميگردد كه قابليت روشنايي نيز دارد.

اين محصول داراي كيفيت بسيار بالا بوده و در برابرنور آفتاب، گرما و سرما مقاوم بوده و تغيير شكل و رنگ نخواهد داد و از لحاظ زيبايي جلوه خاصي به تابلوها ميدهد. از محاسن ديگر لبه چلنيوم نوار اسفنجي گردگير آن ميباشد كه شركت سازنده آن را به خوبي طراحي و در نظر گرفته است كه مانع ورود گرد و غبار و آب به داخل حروف ميشود.

لبه ملزومات چلنيوم داراي يك روكش محافظ نايلوني بوده كه تا زمان ساخت و نصب حروف بروي قسمت براق خواهد ماند و مانع از خط و خش بروي چلنيوم ميشود و در پايان كار توسط نصاب به راحتي جدا ميشود.نكته لازم به ذكر اين است كه اين روكش محافظ بعد از نصب حتما بايد جدا شود در غير اينصورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب ديگر از چلنيوم جدا نخواهد شد.

شركت MCI اين محصول را با مارك آلوراپيد (Alurapid) وارد بازار نمود كه در كشور ما نيز موجود ميباشد و قيمت آن نيز گرانتر از ديگر محصولات مشابه ميباشد، يكي از راه هاي تشخيص اين محصول حك شدن نام برند اين محصول (Alurapid) و همچنين (made in spania) در داخل لبه چلنيوم  ميباشد.

 

چلنيوم در سايزهاي ۷ و۹ و ۱۱ سانتيمتر با رنگهاي جيوه اي (نقره اي) ،ميرور (طلايي) و مشكي در بازار موجود ميباشد.

بعد از اسپانيا كشور تايوان نيز از اين ابتكار بي نصيب نماند و مشابه اين محصول را بانام تجاري آلوباند (Aluband) توليد و روانه بازار نمود كه اين برند نيز در نوع خود مرغوب ميباشد.

به تبع بعد ازتايوان  كشور چين در توليد مشابه اين محصول از تمامي رقبا حتي كشور سازنده اصلي يعني اسپانيا پيشي گرفت و چلنيوم هاي مختلفي  با انواع  مارك ها روانه بازار نمود كه برخي از آنها عبارتند از  آلوشاين (Alushine) ،آلوتيپAlutape))،سهند(Sahand) و غيره  كه امروزه در كشور ما بسيار فراوان يافت ميشود.

 

متاسفانه  بين جنس چيني  و اصلي آن  تفاوت هاي چشم گيري وجود دارد.

لبه ملزومات چلنيوم هاي اصلي ضخيم ميباشد و حروف ساخته شده بعد از ساخت از استحكام خوبي برخوردار ميشود مخصوصا حروف هاي درشت و بزرگ، به همين دليل است كه تابلوسازهاي با تجربه براي ساخت حروف بزرگ حتما از لبه هاي اصلي استفاده مي نمايند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۰۵:۴۲ توسط:ملزومات چلنيوم موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :